مقاله

بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع

بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع

چاپ مقاله توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی بسیار چالش‌برانگیز است. با توجه به این که مقاله حاصل زحمات چندین ساله دانشجو است سپردن آن به ژورنال برای چاپ اهمیت زیادی دارد و با استرس زیادی همراه است. با تدوین مقاله جای نگرانی وجود ندارد چرا که نگارش و ویراستاری صحیح مقالات و انتخاب یک ژورنال معتبر می‌تواند شانس قبول شدن مقاله را افزایش دهد. در ادامه به معرفی بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع خواهیم پرداخت.

انتخاب ژورنال علمی معتبر

یکی از مهم‌ترین مراحل برای فرایند چاپ مقاله انتخاب ژورنال مناسب است که از نظر علمی باید معتبر باشد. هزاران ژورنال تخصصی در فضای علمی امروز وجود دارند که انتخاب آنها به‌خصوص در بین دانشجویان می‌تواند دشوار باشد. انتشار مقاله در حال حاضر تنها به یک موضوع علمی محدود نمی‌شود؛ بلکه به یک صنعت کسب درآمد تبدیل شده و محققین به دنبال بهترین ژورنال خواهند بود. در واقع بحث مالی باعث شده تا ژورنال‌های علمی نامعتبر که فاقد اصالت هستند به وجود آیند و دانشجویان را گیج و سردرگم کنند.

برخی از محققان با عجله عمل می‌کنند و بدون توجه به اعتبار و عنوان مجله مرتکب یک اشتباه بزرگ می‌شوند. با توجه به این که برخی از مجلات بر روی چند موضوع تمرکز می‌کنند نمی‌توان تنها از عنوان آن پی به اهداف برد. بهتر است وارد وبسایت ژورنال شوید و اهداف مجله را مطالعه کنید.

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب ژورنال هم‌راستا بودن اهداف آن با موضوع و اهداف مقاله است. ناگفته نماند بسیاری از مقالات به دلیل انتخاب اشتباه مجله رد شده‌اند. پایان نامه ارشد صنایع در رشت با کیفیت بالایی که در تدوین و نگارش دارد در ژورنال‌های بسیاری قابل چاپ خواهد بود. به این ترتیب در ادامه لیست بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع که دارای اعتبار و اصالت هستند را ذکر خواهیم کرد.

لیست بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع از رشته‌های پرطرفدار است و مقالات زیادی توسط محققان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نوشته می‌شود. محققان برای انتشار مقالات خود به دنبال بهترین ژورنال‌ها هستند که از اعتبار کافی برخوردار باشند. جهت معرفی بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع می‌توان موارد زیر را نام برد:

1. مجله تحقیقات مهندسی صنایع غذایی

از بهترین ژورنال‌ها است که مقالات علمی‌پژوهشی در زمینه‌های مهندسی صنایع غذایی را که به زبان فارسی است برای بررسی و داوری دریافت می‌کند. مقالات را باید به سامانه مدیریت مجله به نشانی http://fooder.areeo.ac.ir ارسال کرد. در صورتی که مقالات تأیید شدند چاپ خواهند شد. همچنین مقالاتی که توسط پژوهشگران صاحب‌نظر در زمینه مسائل روز تحقیقات فنی و مهندسی صنایع غذایی گردآوری یا تحلیل شده‌اند نیز در این مجله بررسی خواهند شد. مقالات چاپ شده به زبان فارسی و با چکیده لاتین هست و نباید قبلاً در نشریات خارجی و داخلی به چاپ رسیده باشند. این مجله در زمینه‌های زیر مقاله می‌پذیرد:

 • فراوری و تبدیل محصولات کشاورزی، دامی و غذایی
 • فناوری‌های پس از برداشت، نگهداری، بسته‌بندی و انبارداری محصولات کشاورزی و دامی
 • روش‌های کاهش ضایعات محصولات کشاورزی
 • فراوری و تبدیل پسماندهای محصولات کشاورزی
 • راهکارهای کاهش ضایعات محصولات کشاورزی
 • موارد دیگر مرتبط با مهندسی صنایع غذایی

2. مجله مهندسی صنایع و مدیریت سیستم‌ها

این مجله از همه متخصصان و محققان در حوزه‌های مختلف رشته مهندسی صنایع دعوت به ارسال مقاله می‌کند. مقالاتی که ارسال می‌شوند نباید از قبل در هیچ نشریه دیگری منتشر شده باشند.

3. فصلنامه پژوهشنامه مدیریت و مهندسی صنایع

این ژورنال به انتشار مقالات علمی در زمینه پژوهش در تمام گرایش‌های مهندسی صنایع با همکاری اساتید برجسته دانشگاه‌های کشور می‌پردازد. این فصلنامه دارای پروانه انتشار رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. هدف اصلی این مجله توسعه نگرش‌ها و پژوهش‌ها و اشاعه آنها به مخاطبان است. دانشجویان، کارشناسان، پژوهشگران و افرادی که علاقمند به مطالعه و پژوهش در رشته‌های مختلف مهندسی صنایع هستند از سوی این مجله برای ارسال مقاله دعوت می‌شوند.

4. فصلنامه قطعه سازان صنعت

این ژورنال معتبر به شرکت فنی و مهندسی محور ماشین دوار وابسته بوده و دارای پروانه انتشار رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. هدف اصلی این مجله تولید و ترویج علوم رشته‌های مختلف از جمله مهندسی صنایع است. مقالاتی که ارسال می‌شوند به‌صورت ناشناس داوری خواهند شد و پس از موافقت هیئت تحریریه به چاپ خواهند رسید.

5. مجله پژوهش‌های کاربردی مهندسی صنایع

دانشجویان و محققان می‌توانند مقالات علمی و پژوهشی خود را با زبان فارسی در این مجله منتشر کنند. این ژورنال در حوزه‌های مختلف نظیر مدیریت نوآوری و فناوری، سیستم‌های سلامت، سیستم‌های کلان، بهینه‌سازی سیستم‌ها، مدیریت پروژه، آینده‌پژوهی، لجستیک و زنجیره تأمین و… به دریافت و داوری مقالات علمی می‌پردازد.

6. فصلنامه بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرایندهای کسب و کار

از ژورنال‌های علمی تخصصی است که مقالات پژوهشی دانشجویان، اساتید، محققان و پژوهشگران در گرایش‌های مختلف مهندسی صنایع را منتشر می‌کند. دارای تفاهم‌نامه همکاری با پایگاه‌های استنادی متعدد کشور است. همچنین اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های معتبر ایران با این فصل نامه در حال همکاری هستند. برای انتشارات مقالات خود به وب‌سایت http://osbp.journal.sau.ac.ir مراجعه کنید و پس از ثبت‌نام مقالات خود را ارسال نمایید. این ژورنال به پذیرش مقالات در زمینه‌های زیر می‌پردازد:

 • ایمنی صنعتی و مهندسی انرژی
 • استراتژی‌های کسب و کار
 • مدیریت و ارتباط با مشتری
 • برنامه‌ریزی و زمان‌بندی تولید
 • مدیریت تکنولوژی و نوآوری
 • مدیریت زنجیره تأمین
 • مهندسی کیفیت و بهره‌وری
 • مهندسی سیستم‌ها
 • مهندسی مالی و اقتصادی

7. مجله مهندسی صنایع و مدیریت شریف

از انتشارات دانشگاه صنعتی شریف به شمار می‌رود و مهم‌ترین هدف آن تبادل اطلاعات در زمینه پژوهش‌های علمی، فنی و تخصصی در بین اساتید و دانشمندان است. مقالات در زمینه‌های زنجیره تأمین، کنترل تولید، کنترل کیفیت، شبیه‌سازی سیستم، مدیریت پروژه تحقیق در عملیات و… پذیرفته می‌شوند. تدوین مقاله باید به اختصار و در زمینه‌های فنی، صنعتی و پژوهشی انجام شده باشند. همچنین مقالات باید به طرح نظرها و نتایج جدید در راستای موضوعات فنی و مهندسی پرداخته شده باشند.

8. فصلنامه مدیریت زنجیره تأمین

این ژورنال توسط دانشگاه جامع امام حسین منتشر می‌شود و در زمینه‌های زنجیره تأمین و صنایع مقاله می‌پذیرد. زنجیره تأمین و لجستیک از مباحث روز هستند و بسیاری از سازمان‌ها با آن سر و کار دارند. این مجله سعی نموده بستری را فراهم کند تا آخرین اطلاعات، دستاوردها و پژوهش‌های حوزه لجستیک و زنجیره تأمین در اختیار دیگران قرار بگیرند. دانشجویان مقالات تألیفی و ترجمه شده خود را می‌توانند به این ژورنال ارسال کنند.

چگونه اعتبار ژورنال‌های مهندسی صنایع را بسنجیم؟

پایگاه‌های اطلاعاتی داده راهی برای سنجش اعتبار ژورنال‌های علمی‌پژوهشی هستند. این پایگاه‌ها تنها ژورنال‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهند که از اعتبار و اصالت برخوردار هستند و در نتیجه با خیال راحت می‌توانید با پیدا کردن ژورنال موردنظر خود در آنها به ارسال مقالات بپردازید. مهم‌ترین پایگاه‌های داده برای سنجش اعتبار ژورنال عبارت‌اند از:

· ISI

از معتبرترین پایگاه‌های اطلاعاتی آمریکایی است که انتشارات و ژورنال‌های علمی را تأیید می‌کند و مقالات آن را به نمایش می‌گذارد. ISI دارای ۶۰ سال قدمت است و تمامی انتشارات مورد تأیید آن از اصالت و اعتبار برخوردار هستند.

· Scopus

این پایگاه اطلاعاتی در سال ۲۰۰۴ و توسط کشور هلند راه‌اندازی شد. اکنون بیش از ۱۱ هزار ناشر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. اعتبار اسکرپس توسط تمامی کشورها و نهادها به تأیید رسیده است.

سخن پایانی

ارسال مقاله به ژورنال‌های معتبر از دغدغه دانشجویان و محققان است. در این مقاله به معرفی بهترین ژورنال‌های مهندسی صنایع پرداخته شد و می‌توانید با توجه به گرایش خود یکی از آنها را انتخاب کنید. هر چه کیفیت مقاله بهتر باشد برای انتخاب ژورنال‌های معتبر به مشکل بر نخواهید خورد. از این رو مجموعه آموزشی پژوهشی آرتا پژوهش خدمات خود را در قالب پایان‌نامه ارشد و تدوین مقاله در رشت به دانشجویان عزیز ارائه می‌دهد و می‌توانید از مشاوره‌های مجموعه استفاده کنید.

سؤالات متداول

مهم‌ترین عامل در انتخاب ژورنال برای ارسال مقاله چیست؟

اهداف ژورنال باید در راستای موضوع و اهداف مقاله شما باشد.

چگونه به اعتبار یک ژورنال پی ببریم؟

ژورنال موردنظر خود را در پایگاه‌های اطلاعاتی ISI و Scopus جستجو کنید.

فصلنامه پژوهشنامه مدیریت و مهندسی صنایع در چه حوزه‌های مقاله می‌پذیرد؟

در تمام گرایش‌های مهندسی صنایع مقاله می‌پذیرد.

1
2
3
4
5
5/5 - (1 امتیاز)
author-avatar

درباره تیم تولید محتوا آرتا پژوهش

تیم تولید محتوا مجموعه فرهنگی پژوهشی آرتا پژوهش همواره در تلاش است تا بتواند با درک نیاز دانشجویان و محققان، مقالات علمی پژوهشی کاربردی برای رشته ها و مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تهیه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *