دکتری, کارشناسی, کارشناسی ارشد

چطور یک مقاله علمی را بخوانیم؟

چطور یک مقاله علمی را بخوانیم؟

خواندن مقالات علمی برای پژوهشگران و دانشجویان از امور مهمی است که تأثیر بالایی در ارتقای سطح دانش آنها خواهد داشت. نحوه خواندن مقالات علمی برای بسیاری از این افراد به‌خصوص دانشجویان تازه‌کار دشوار است و اغلب نمی‌دانند که از کجا شروع کنند. آشنایی با روش صحیح خواندن مقالات به دانشجویان و محققان کمک می‌کند تا پایان‌نامه و پژوهش‌های علمی خود را در زمان کمتر و به درستی انجام دهند. تدوین مقاله علمی در تمامی زمینه‌ها با استفاده از متدهای جدید در رشت انجام می‌شود.

بهترین روش خواندن مقالات علمی

خواندن مقالات علمی یکی از مهارت‌هایی است که به تمرین و تکرار نیاز دارد. در این بخش یکی از کاربردی‌ترین و بهترین روش‌های خواندن مقالات علمی آورده شده و از طریق آن می‌توانید مهارت‌های خود را در مطالعه مقالات علمی تقویت کنید. روش مناسب خواندن مقالات علمی به شرح زیر است:

* مرحله اول

در اولین مرحله به مطالعه اجمالی و سطحی بپردازید. برای آشنایی با موضوع و کلیات مقاله باید از عنوان، چکیده و مقدمه شروع کنید. در این حالت با پروسه کلی تحقیق مانند فرضیات و نتایج تحقیق آشنا می‌شوید. اعتبار و زمان انتشار مقاله نیز باید سنجیده شود. اگر در این مرحله متوجه شدید که مقاله در راستای اهداف شما قرار دارد مرحله بعدی را شروع کنید. در صورت مواجهه با اصطلاحات ناآشنا آنها را یادداشت و در ادامه بررسی کنید.

* مرحله دوم

در ادامه اطلاعات مدنظر خود را در طول محتوای مقاله جستجو کنید. شکل‌ها و جداول را بررسی کنید و سپس قسمت‌هایی از محتوا که مهم هستند را مورد مطالعه قرار دهید. یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مقاله خواندن نتیجه‌گیری و یافته‌های پژوهش است. در این بخش می‌توانید از خود سؤالات مهمی بپرسید و فرضیات را مورد بررسی قرار دهید. مطالعه روش تحقیق نیز بسیار مهم است و کمک می‌کند روش تحقیق پژوهش خود را به درستی انتخاب کنید. در انتها منابع را بررسی نموده و در صورت کامل بودن در تهیه پژوهش خود از آنها استفاده کنید.

ناگفته نماند که از نکات و مطالب مهم مقاله یادداشت‌برداری کنید و از آنها در نوشتن مقالات خود کمک بگیرید. همچنین لازم به ذکر است از مطالعه قسمت‌هایی از مقاله که کاربردی نیستند صرف‌نظر کنید و زمان خود را هدر ندهید. تندخوانی در خواندن مقالات توصیه می‌شود و برای این کار باید از چند تکنیک تأمین هدف، روخوانی سریع کلمات بدون توقف، هماهنگی چشم و ذهن و توجه به اطلاعات مهم استفاده کنید. اگر قصد دارید مقالات علمی انگلیسی مطالعه کنید لازم است برای درک محتوا و واژگان از لغت‌نامه‌ها و منابع ترجمه تخصصی رشته خود استفاده کنید.

نکات طلایی خواندن مقالات علمی

در طی خواندن مقالات علمی نکات مهمی وجود دارد که باید رعایت کنید. این نکات عبارت‌اند از:

  • در صورت برخورد کردن با اصطلاحات ناآشنا آنها را در وب جستجو کنید.
  • در صورتی که اصطلاحات ناآشنا تعداد کمی دارند و تأثیری بر اختلال پردازش کل مقاله ندارند آنها را یادداشت کنید و بعداً بررسی نمایید.
  • تنها اصطلاحات تخصصی را بررسی کنید که به موضوع پژوهش شما مرتبط است.
  • اگر در صورت مواجه شدن با عبارات ناآشنا ادامه مطالعه مقاله برای شما سخت است از خواندن آن دست بکشید و اول اطلاعات تکمیلی را به دست آورید.
  • بررسی جداول و شکل‌های درون مقاله اطلاعات را به‌صورت مستقیم در اختیار شما خواهند گذاشت.
  • به مقالاتی مراجعه کنید که با زبان ساده و شیوا نوشته شده‌اند و فاقد غلط‌های املایی، نگارشی و علمی هستند.
  • از خواندن مقالاتی که ربطی به موضوع پژوهش شما ندارند صرف‌نظر کنید.
  • در صورتی که بخش‌هایی از مقاله پیچیده و مفهومی بود مجدد آن را مطالعه کنید.
  • از خود سؤالاتی مانند نحوه تحلیل آماری، مناسب بودن روش تحقیق، وجود مشکل و اهمیت آن در طول مقاله و دستاوردهای آن بپرسید و جواب آنها را کشف کنید.

روش‌های جستجوی بهترین مقاله علمی

از دغدغه مهم دانشجویان و پژوهشگران علاوه بر نحوه خواندن مقاله علمی، نحوه جستجو و دسترسی به مقالات معتبر است. برای جستجوی مقالات علمی معتبر می‌توانید از موتورهای قدرتمند ویژه مقالات آکادمیک استفاده کنید که عبارت‌اند از:

1. گوگل اسکالر

به‌عنوان سریع‌ترین و جامع‌ترین روش جستجوی مقالات علمی معتبر شناخته می‌شود. گوگل اسکالر از مهم‌ترین خدمات شرکت گوگل است که به آسانی مقالات تخصصی را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد. گوگل اسکالر می‌تواند اسناد علمی را بر اساس موضوعات، مؤسسات منتشرکننده، نویسندگان و تاریخ انتشار جستجو کند.

2. اسکوپوس

اسکوپوس از دیگر قدرتمندترین موتورهای جستجوی مقالات علمی است و به‌عنوان بزرگ‌ترین پایگاه چکیده‌نویسی مقالات علمی ویرایش شده و طبقه‌بندی شده به شمار می‌رود. در این سایت می‌توانید نتایج مقالات منتشر شده را در زمینه‌های گوناگون مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

3. آکادمیک سرچ

از دیگر موتورهای جستجوی مقالات علمی است که مدت زیاد از راه‌اندازی آن نمی‌گذرد. وب‌سایت آکادمیک سرچ توسط مایکروسافت ساخته شده با روش‌های نوین به جستجوی مقالات علمی منتشر شده در مجلات و مؤسسات می‌پردازد.

جمع‌بندی

یافتن بهترین روش خواندن مقاله علمی به دانشجویان و محققان کمک می‌کند از اتلاف زمان و انرژی خود جلوگیری نمایند. در این مقاله نحوه خواندن مقاله علمی به‌صورت مفید و کاربردی بیان شد. می‌توانید با تکرار و تمرین مقالات بیشتری را در زمان کمتر بررسی کنید. مجموعه پژوهشی و فرهنگی آرتا پژوهش در گیلان به ارائه خدمات از جمله تدوین پایان نامه ارشد و تدوین رساله دکتری زیر نظر بهترین متخصصان و مشاوران می‌پردازد.

1
2
3
4
5
5/5 - (2 امتیاز)
author-avatar

درباره تیم تولید محتوا آرتا پژوهش

تیم تولید محتوا مجموعه فرهنگی پژوهشی آرتا پژوهش همواره در تلاش است تا بتواند با درک نیاز دانشجویان و محققان، مقالات علمی پژوهشی کاربردی برای رشته ها و مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تهیه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *