مقاله

انجام پایان نامه روانشناسی در مقطع ارشد و دکتری

انجام پایان نامه روانشناسی

روانشناسی از رشته‌های پرطرفدار در بین گروه علوم انسانی است. روانشناسی شاخه‌های زیادی دارد و برای افرادی که علاقمند به مطالعه رفتار و احساسات انسان هستند بسیار مناسب است. یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای موفقیت و دریافت مدرک تحصیلی روانشناسی انجام و ارائه پایان نامه است. پایان نامه برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پایان نامه پیچیدگی‌های خود را دارد و بسیاری از دانشجویان نمی‌توانند به تنهایی از عهده آن برآیند. در نتیجه برای سفارش پایان‌نامه و دریافت مشاوره بهتر است با یک تیم متخصص و باتجربه در ارتباط باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره نحوه انجام پایان نامه روانشناسی اطلاعات بیشتری به دست آورید.

معرفی رشته روانشناسی

روانشناسی از رشته‌های محبوب و پرمتقاضی در گروه علوم انسانی است و به بررسی رفتار انسان‌ها در شرایط و محیط‌های مختلف می‌پردازد. در واقع دانشجویان فرایندهای ذهنی انسان مانند احساس، ادراک، هیجان و هوش را در شرایط گوناگون بررسی می‌کنند. روانشناسی آینده شغلی بسیار روشنی دارد و دانشجویان در این رشته جذاب مهارت‌های ضروری برای سلامت روان انسان را آموزش می‌بینند که حتی در زندگی شخصی آنها نیز تاثیرگذار است.

روانشناسی از جمله رشته‌هایی است که در بسیاری از حوزه‌ها مانند خانواده، تربیت فرزندان، مدیریت و حوزه‌های تحصیلی ورود می‌کند و آسیب‌های روحی و روانی را درمان می‌نماید. از فرصت‌های شغلی این رشته می‌توان به فعالیت در مراکز مشاوره، بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، مهدکودک، بیمارستان، آموزش و پرورش، سازمان زندان‌ها و کانون اصلاح و تربیت اشاره کرد.

گرایش های رشته روانشناسی

در این بخش گرایش‌های رشته روانشناسی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ذکر شده‌اند. گرایش‌های روانشناسی در مقطع کارشناسی عبارتند از:

روانشناسی عمومی: هدف از این شاخه تقویت مهارت‌ها در آموزش و پژوهش است.

روانشناسی بالینی: هدف از تحصیل در این گرایش تشخیص و درمان مشکلات رفتاری مانند بیماری‌های روانی است.

روانشناسی صنعتی و سازمانی: دانشجویان در این شاخه از روانشناسی بهترین افراد را برای فعالیت در شغل موردنظر بررسی و انتخاب می‌کنند و تعامل آنها را با ماشین‌آلات بررسی می‌نمایند.

زیست روانشناسی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی رشد، روانشناسی مدرسه، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی قانونی و روانشناسی شخصیت از دیگر گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی هستند. گرایش‌های رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد نیز عبارتند از:

 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی بالینی کودک و نوجوان
 • روانشناسی عمومی
 • روانشناسی صنعتی و سازمانی
 • روانشناسی شناختی
 • روانشناسی خانواده درمانی
 • روانشناسی اسلامی
 • سنجش و اندازه‌گیری یا روانسنجی
 • گرایش‌های رشته روانشناسی در مقطع دکتری عبارتند از:
 • روانشناسی بالینی
 • روانشناسی کودکان استثنایی
 • روانشناسی تربیتی
 • روانشناسی سلامت
 • سنجش و اندازه‌گیری

مراحل انجام پایان نامه

انجام پایان نامه روانشناسی ارشد از زمان تصویب تا دفاع مراحلی دارد که عبارتند از:

1. انتخاب موضوع

اصلی‌ترین مرحله در انجام پایان نامه انتخاب موضوع است که به احتمال زیاد زمان زیادی را صرف آن خواهید کرد. موضوع انتخاب شده باید بر اساس علاقه و توانایی شما باشد تا در طول انجام پژوهش شما را خسته و دل‌زده نکند. موضوع پایان نامه باید مختصر، جامع، نوآورانه و در حوزه تخصصی استاد راهنما باشد. در واقع نباید محقق از قبل بر روی آن موضوع تحقیق کرده باشد. همچنین موضوع را باید به صورتی انتخاب کنید که امکان استخراج مقاله از آن وجود داشته باشد تا بتوانید در مجلات معتبر آن را منتشر کنید. برای پیدا کردن موضوع مناسب می‌توانید از اساتید و مشاوران باتجربه کمک بگیرید.

2. انتخاب استاد راهنما و مشاور

درباره استادان راهنما تحقیق کنید و کسی که در گرایش و موضوع موردنظر شما تخصص کافی دارد انتخاب نمایید. استاد راهنما باید ظرفیت خالی داشته باشد و برای این کار ظرفیت اخذ دانشجوی ایشان را بررسی کنید و در صورتی که از زمان کافی بهره‌مند است به انتخاب او بپردازید. درباره پایان نامه‌های انجام شده و نحوه مشاوره استاد راهنما تحقیق کنید چرا که بی‌مسئولیتی استاد در تاخیر ارائه پروپوزال نقش دارد. هر هفته یک بار با استاد راهنمای خود صحبت کنید و گزارش پیشرفت ارائه دهید.

3. تکمیل پروپوزال

فرم پروپوزال باید توسط دانشجو تکمیل شود. در این فرم مواردی مانند بیان مسئله، اهداف پژوهش، روش کار و سوابق تحقیق درخواست می‌شود که دانشجو باید با هماهنگی استادان راهنما تکمیل کند. در این صورت موضوع پایان‌نامه تصویب می‌شود. موضوع پایان نامه، توضیح اهمیت انجام آن، ذکر پژوهش‌های انجام شده و نتایج پژوهش در پروپوزال شرح داده می‌شوند. برای دریافت پروپوزال به وب‌سایت دانشگاه خود مراجعه کنید و در صورت نیاز از راهنمایی در عنوان بخش‌های مختلف کمک بگیرید.

4. نگارش پایان نامه

پس از تایید و تصویب پروپوزال دانشجویان می‌توانند فایل نگارش پایان‌نامه را از وب‌سایت دانشگاه دریافت کنند. در واقع باید پایان‌نامه را مطابق با فایل نگارش پایان نامه انجام دهید که در هر دانشگاه متفاوت است. پایان نامه از بخش‌ها و فصول مختلف تشکیل شده که در ادامه به طور مفصل به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

5. دفاعیه

دانشجویان ارشد پس از گذشت ۶ ماه از تصویب پروپوزال باید از پایان نامه خود دفاع کنند و قبل از این تاریخ امکان دفاع میسر نیست. ابتدا باید پایان نامه به تایید نهایی استاد راهنما برسد و اصلاحات اولیه بر روی آن صورت بگیرد. پس از آن به وب‌سایت دانشگاه مراجعه کنید و فرم اعلام آمادگی دفاع از پایان نامه را دریافت کنید. در ادامه تاریخ دفاع را تعیین کنید و به آماده‌سازی پاورپوینت جهت ارائه نتایج تحقیقات بپردازید. قبل از شرکت در جلسه دفاع باید پایان نامه را به خوبی مطالعه کنید و با تسلط کامل در جلسه حضور یابید. جلسه دفاعیه بسیار حساس است و نمره نهایی شما را تعیین می‌کند.

پایان نامه چیست؟

پایان نامه به مقاله طولانی علمی گفته می‌شود که بر اساس پژوهش‌های انجام شده نگارش می‌گردد. پایان نامه از مهمترین موارد خواسته شده توسط دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دریافت مدرک تحصیلی است. ناگفته نماند برخی از رشته‌ها مانند روانشناسی در مقطع کارشناسی نیاز به ارائه پایان نامه دارند.

نگارش پایان نامه در هر یک از مقاطع تحصیلی شرایط خاص خود را دارد و برای اطلاع از آن باید به وب‌سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کرد. پایان نامه از طولانی‌ترین مقالات شناخته می‌شود که معمولاً بیش از ۸۰ صفحه دارد. هر پایان نامه به طور کلی از سه بخش صفحات نخستین، فصول یا متن اصلی و صفحات پایانی تشکیل می‌شود. برای انجام پایان نامه نیاز است با ساختار کامل آن آشنا شوید که عبارتند از:

 • صفحه عنوان
 • سپاسگزاری
 • چکیده
 • فهرست مطالب
 • فهرست اشکال، جداول و نمودارها
 • لیست اختصارات
 • واژه‌نامه
 • مقدمه
 • روش تحقیق
 • ایده تحقیق
 • نتایج
 • تفسیر نتایج
 • منابع و ارجاعات
 • ضمائم

این ساختار برای تمام پایان‌نامه‌ها یکسان نیست و با توجه به رشته تحصیلی، مقطع، موضوع و روش تحقیق ممکن است نیازی به بعضی از بخش‌ها نباشد. برای مثال در رشته‌های علوم انسانی مانند روانشناسی در رابطه با موضوعات مختلف یا موردی یک بحث کلی انجام می‌شود و مقاله آن نسبت به سایر رشته‌ها طولانی‌تر است. علاوه بر آن ترتیب بخش‌ها با توجه به رشته‌ها و محل دانشگاه متفاوت است. برخی از دانشگاه‌ها نتیجه‌گیری را قبل از بحث و گفتگو توصیه می‌کنند. در ادامه ساختار پایان نامه به‌صورت مفصل شرح داده شده است.

ساختار کلی پایان نامه

برای ارائه پایان نامه باید ساختاری را رعایت کنید که عبارتنداز: 

صفحه عنوان

مواردی مانند عنوان پایان نامه، نام، موسس، گروه، دوره تحصیلی، تاریخ ارسال، شماره دانشجویی، نام استاد راهنما و آرم دانشگاه مطابق با قالب دانشگاه در این بخش تنظیم می‌شوند.

سپاسگزاری

از تمام کسانی که شما را در انجام پایان نامه کمک کرده‌اند؛ مانند اساتید، دوستان یا خانواده در این بخش قدردانی می‌شود.

چکیده

این بخش اهمیت زیادی دارد و در قالب ۱۵۰ الی ۳۰۰ کلمه به خلاصه‌ای از پایان نامه پرداخته می‌شود. به مواردی مانند موضوع اصلی، اهداف و انگیزه تحقیق، روش‌های تحقیق، خلاصه نتایج اصلی و نتیجه‌گیری در این بخش اشاره می‌شود.

فهرست مطالب

تمام بخش‌های پایان نامه از فصل‌ها گرفته تا ضمائم در این بخش به همراه شماره صفحه فهرست می‌شوند.

فهرست اشکال، جداول و نمودارها

هر یک از اشکال، جداول و نمودارهای استفاده شده در پایان نامه نیاز به فهرست جداگانه دارند.

لیست اختصارات

در صورت استفاده زیاد از اختصارات آنها را به همراه معانی به‌صورت یک لیست بر اساس حروف الفبا تنظیم کنید.

واژه‌نامه

در صورت استفاده زیاد از اصطلاحات تخصصی آنها را به‌صورت مختصر در یک لیست بر اساس حروف الفبا توضیح دهید.

مقدمه

در مقدمه به تعیین موضوع تحقیق و هدف پایان‌نامه پرداخته می‌شود. همچنین درباره تحقیقات پیشین، سوالات و فرضیات و یک نمای کلی از ساختار به‌صورت مختصر توضیح داده می‌شود.

روش تحقیق

در این فصل از پایان نامه اطلاعات جمع‌آوری شده به همراه روش مطالعه متغیرها شرح داده می‌شود و در آخر باید روش آنالیز اطلاعات را توضیح داد.

ایده تحقیق

متغیری که نتیجه تحقیق به آن بستگی دارد در این بخش معرفی می‌شود.

نتایج

تمام مواردی که برای رسیدن به نتیجه تحقیق استفاده شده‌اند در این قسمت بیان می‌شوند. نتایج را می‌توان در قالب شکل‌ها، جداول، تصاویر، نمودار و همراه با جزئیات موردنیاز ارائه داد.

تفسیر نتایج

در آخرین فصل از پایان‌نامه نتایج به دست آمده تفسیر می‌شوند. پیشنهاداتی که برای محققان و پایان‌نامه‌های بعدی در نظر دارید را عنوان کنید. دوباره به‌صورت مختصر مسئله و هدف تحقیق را شرح دهید. این بخش اهمیت ویژه‌ای دارد و به سوال اصلی تحقیق پاسخ داده می‌شود.

منابع و ارجاعات

تمام منابع استفاده شده در پایان نامه با جزئیات کامل فهرست می‌شوند. منابع باید صحیح و قابل‌استناد باشند.

ضمائم

در انتها از موارد و اسنادی که در متن اصلی استفاده نشده‌اند؛ مانند سوالات نظرسنجی یا جداول با شکل کامل در قالب ضمیمه قرار می‌گیرند. برای اطمینان از ترتیب بخش‌ها از استاد راهنما یا وب‌سایت دانشگاه کمک بگیرید و پس از آن وقت خود را به ویرایش و تصحیح ساختار پایان‌نامه اختصاص دهید.

دریافت مشاوره در انجام پایان نامه روانشناسی

مشاوره راهکار بسیار موثری است که با ارائه بهترین راه‌حل‌ها در زمان و هزینه صرفه‌جویی به عمل می‌آورد. برای مشاوره باید به فردی دانا و متخصص مراجعه کرد. پایان نامه از پروژه‌های سخت و زمان‌بر است و برای تکمیل آن باید با مراحل و نگارش آشنا بود؛ بنابراین باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا با مناسب‌ترین هزینه از تضمین کیفیت پروژه برخوردار شوید. مشاوران به شما کمک می‌کنند در تمامی مراحل انجام پایان نامه بتوانید تا استاد راهنما را دریافت کنید. مهمترین مزایای دریافت مشاوره از مجموعه آرتا پژوهش عبارتند از:

محققان باتجربه و متخصص

مجموعه دارای محققان و پژوهشگران متخصص است و در پروژه‌های دانشجویی موفقیت‌های زیادی به دست آورده است. محققان با دقت بالا و استفاده از ترفندهای خود مراحل انجام پایان نامه را در مدت زمان مقرر صورت می‌دهند.

سرعت عمل و دقت بالا

بسیاری از دانشجویان با کمبود وقت جهت تکمیل پایان نامه مواجه هستند. مشاوران از مسیرهای اشتباه دانشجویان جلوگیری می‌کنند و باعث افزایش سرعت عمل آنها خواهند شد.

ایجاد آینده تحصیلی و شغلی روشن

کیفیت پایان نامه بسیار مهمتر از زمانی که صرف آن می‌شود است. در واقع هر چه پایان نامه کیفیت بالاتری داشته باشد موفقیت دانشجو در کسب نمره عالی افزایش خواهد یافت و می‌تواند به اعتبار تحصیلی دست پیدا کند. همچنین به دنبال آن می‌توان به آینده شغلی مناسب دست یافت.

هزینه انجام پایان نامه روانشناسی

هزینه پایان نامه از مهم‌ترین دغدغه دانشجویان است و معمولاً جزو سوالات اول آنها هنگام سفارش انجام پایان نامه به شمار می‌رود. در این خصوص باید گفت هزینه پایان نامه قیمت مشخصی ندارد و بستگی به عوامل مختلف دارد. مهم‌ترین عوامل در تعیین هزینه پایان نامه عبارتند از:

مقطع تحصیلی: هزینه پایان نامه در هر یک از مقاطع تحصیلی متفاوت بوده و به طبع هزینه پایان نامه دکتری از مقطع ارشد بیشتر است.

دانشگاه: محل تحصیل از مهمترین عوامل در تعیین هزینه پایان نامه است. به این ترتیب دانشگاه‌های برتر از قوانین سخت‌گیرانه‌تری برخوردار هستند و پایان‌نامه‌های درخواستی آنها پیچیده‌تر است.

موضوع: برخی از موضوع‌های پایان‌نامه از میزان پیچیدگی بیشتری بهره‌مند هستند و در نتیجه در افزایش هزینه پایان‌نامه تاثیرگذارند.

تعداد صفحات: افزایش تعداد صفحات نیاز به نگارش بیشتری دارد و باعث افزایش هزینه می‌شود.

زبان نگارش: در صورتی که پایان نامه به زبان‌های غیرفارسی نگارش شود هزینه بیشتری به دنبال خواهد داشت.

نرم‌افزار: جهت تجزیه و تحلیل آماری یا دیگر اهداف پژوهش از نرم‌افزارهای گوناگونی استفاده می‌شود که بعضی از نرم‌افزارها پیچیده‌تر است.

برای اطلاع از هزینه انجام پایان نامه با مشاوران آرتا پژوهش تماس بگیرید و با در میان گذاشتن موضوع پایان نامه و سایر موارد به استعلام قیمت بپردازید.

خدمات آرتا پژوهش

مجموعه آرتا پژوهش از معتبرترین مراکز جهت انجام خدمات دانشجویی در سراسر کشور به شمار می‌رود. در این مجموعه علاوه بر انجام پایان نامه خدمات دیگری نیز به دانشجویان عزیز ارائه می‌شود و با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت پروژه خود را تحویل بگیرند. خدمات مجموعه فرهنگی پژوهشی آرتا پژوهش به طور کلی عبارتند از:

 • انجام پایان نامه ارشد: در رشته‌های علوم انسانی و فنی مهندسی به تدوین و انجام پایان نامه در مقطع ارشد پرداخته می‌شود.
 • انجام رساله دکتری: در رشته‌های علوم انسانی و فنی مهندسی مقطع دکتری انجام پایان نامه و تحلیل‌های آماری آن صورت می‌گیرد.
 • تدوین طرح‌های پژوهش: با توجه به نیازهای سازمان مواردی همچون اجرای طرح‌های پژوهشی سازمانی، تعیین موضوع، برنامه‌ریزی جهت اجرای فرایندهای طولانی انجام می‌شود.
 • تجزیه و تحلیل داده: بخش مهمی از فعالیت‌های آرتا پژوهش به به‌کارگیری نرم‌افزارهای گوناگون مانند نرم‌افزارهای آماری و کیفی برای تغییر داده‌ها، نرم‌افزارهای کنترل پروژه و نرم‌افزارهای تصمیم‌گیری چندمعیاره اختصاص می‌یابد.
 • انجام مقاله: از دیگر خدمات این مجموعه پژوهشی می‌توان به بررسی و تدوین مقالات نظری، مقالات مروری و مقالات پژوهشی اصیل اشاره کرد.
 • تایپ و ویراستاری: تایپ و ویرایش مقالات و پایان‌نامه‌ها به‌صورت تخصصی از دیگر خدمات مجموعه است.
 • ترجمه تخصصی متون: مجموعه آرتا با بهترین مترجمان و متخصصان کشور همکاری دارد و به‌صورت تخصصی متون انگلیسی به فارسی و بالعکس را ترجمه می‌کند.
 • خدمات پژوهشی و آموزشی: از دیگر خدمات مجموعه تهیه دوره‌های آموزشی به دو صورت فردی و سازمانی است. همچنین می‌توان مقالات بیس با موضوعات جدید وموردنظرر را دریافت نمود.

برای دریافت هر یک از خدمات ذکر شده از طریق درخواست ثبت پروژه فرم مربوطه را تکمیل کنید و پس از بررسی اطلاعات ثبت شده به آماده‌سازی پروژه درخواستی توسط کارشناسان پرداخته می‌شود.

انجام پایان نامه روانشناسی در آرتا پژوهش

مجموعه فرهنگی پژوهشی آرتا پژوهش با بیش از ۱۵ سال سابقه و تجربه موفق به انجام بیش از ۱۸۰۰ پروژه پژوهشی شده است. علاوه بر آن بیش از هزار پایان نامه و رساله در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با بهترین کیفیت توسط متخصصان آرتا پژوهش انجام شده‌اند. برای انجام پایان نامه روانشناسی کافی است از طریق فرم درخواست پروژه سفارش خود را ثبت کنید و با دریافت پایان نامه خود در زمان تعیین شده موفق به کسب بالاترین نمره شوید. آرتا پژوهش آماده ارائه مشاوره به دانشجویان عزیز در مقاطع ارشد و دکتری است و در صورت نیاز به سایر خدمات کافی است با کارشناسان در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

بهترین موسسه برای انجام پایان نامه روانشناسی کدام است؟

مجموعه فرهنگی و پژوهشی آرتا پژوهش با سابقه بیش از ۱۵ سال توانسته بیش از ۱۰۰۰ پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را با موفقیت انجام دهد.

چرا باید انجام پایان‌نامه خود را به آرتا پژوهش بسپاریم؟

مجموعه آرتا پژوهش با داشتن محققان باتجربه و متخصص، سرعت عمل و دقت بالا، ایجاد آینده تحصیلی و شغلی روشن کیفیت انجام پایان نامه را تضمین می‌کند.

هزینه انجام پایان نامه روانشناسی چقدر است؟

هزینه پایان نامه قیمت مشخصی ندارد و به عوامل گوناگون مانند مقطع تحصیلی، دانشگاه، موضوع، تعداد صفحات، زمان نگارش و نرم‌افزار بستگی دارد.

1
2
3
4
5
5/5 - (1 امتیاز)
author-avatar

درباره تیم تولید محتوا آرتا پژوهش

تیم تولید محتوا مجموعه فرهنگی پژوهشی آرتا پژوهش همواره در تلاش است تا بتواند با درک نیاز دانشجویان و محققان، مقالات علمی پژوهشی کاربردی برای رشته ها و مقاطع مختلف (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) تهیه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *